- Kleine Zaal
- vanaf 29,00
Te koop vanaf ma 1 jun 2026, 10:00

Beethoven Sonate nr. 14 in cis, op. 27, nr. 2 'Mondschein'
Beethoven! Ronald Brautigam speelt pianosonates (deel 1)
Te koop vanaf ma 1 jun 2026, 10:00
Sonate nr. 1 in f, op. 2, nr. 1
Sonate nr. 6, op. 10, nr. 2
Rondo. Allegro (uit Sonate nr. 8 in c, op. 13 'Pathétique')
Sonate nr. 12 in As, op. 26
Met vele optredens in Het Concertgebouw is Ronald Brautigam, in 2024 bekroond met de Concertgebouw Penning, een vaste waarde aan het Museumplein. In drie avonden in de Kleine Zaal wijdt hij zich aan Beethovens werken voor piano, door hem ‘de bijbel voor pianisten’ genoemd. Van de energieke Eerste sonate tot de beroemde Pathétique en Mondschein: Brautigam laat de vroege Beethoven sprankelen op een fortepiano. Beethovens genie door de ogen en oren van een meesterpianist.
Ronald Brautigam, in 2024 geëerd met de Concertgebouw Penning, heeft heel wat voetstappen liggen in de zalen aan de Van Baerlestraat. Het aantal keren dat de pianist er optrad is indrukwekkend. Op het moment van de Penning was de stand 268, en de teller telt sindsdien gestaag door. Tijdens drie avonden in de Kleine Zaal speelt Brautigam een selectie uit Beethovens pianowerken, volgens hem de bijbel voor pianisten. ‘Deze muziek speel ik al erg lang, er is niet zozeer een uitdaging als ik aan zo’n sonate begin, het is eerder genieten. Als ik speel, luister ik mee. Vaak denk ik: wat ongelofelijk mooi is dit, of: wat een vreemde wending! Deze muziek blijft fris, hoe vaak ik haar ook speel, en het blijft een raadsel waarom dat zo is.’
‘In de drie avonden hoor je heel duidelijk de drie perioden waarin je Beethovens oeuvre kunt onderverdelen’, vertelt Ronald Brautigam. ‘Eerst is hij nog de pianist die componeerde, in de tweede periode hoor je het evenwicht daarin en op het eind is er de componist die helemaal niets meer heeft met de piano, maar zich puur richt op de muziek.’ Tijdens Brautigams Beethoven-avond nummer 1 klinkt de Eerste pianosonate, dat was ook het eerste Beethoven-stuk dat Brautigam op kreeg om te oefenen voor zijn pianolessen. Naast dit levenslustige werk komen ook de bekende Pathétique- en Mondschein-sonates voorbij, de meesterwerken uit Beethovens vroege periode. Een criticus schreef dat de Veertiende pianosonate hem deed denken aan maneschijn op het Vierwoudstedenmeer - de naam Mondschein-sonate was geboren. Brautigam speelt op een fortepiano, hij vindt het belangrijk dat deze werken op een fel klinkend instrument worden uitgevoerd.
Kamermuziek
Het Concertgebouw Eigen Programmering
| Rang 1+ | Rang 1 | Rang 2 | ||
|---|---|---|---|---|
Standaard | € 47,00 | € 39,00 | € 29,00 |